تبلیغات
صبح بخیر - قوانین گفته نشده در تحلیل طراحی وب قسمت 3
دوشنبه 13 خرداد 1392  09:14 ق.ظ
توسط: amir ali

اصول نانوشته در نقد طراحی سایتها قسمت 3

نقد ( بررسی دقیق و مکتوب کار یا اثر هست که شامل نظرات نویسنده آن نیز می باشد.) طرح های وب فقط برای پیشرفت و بهبود طرح پیشنهادی نیست، بلکه فرصت بزرگ آموزشی برای همه بخش های درگیر در پروژه است. در صورتی که به درستی و با پیروی از دستورالعمل ها اجرا شود می تواند به همراه خود یک تجربه همکاری عالی با دیگران و تاثیر مثبت در پیشرفت پروژه به ارمغان بیاورد.

طراحی سایت
اکثر اوقات، طراحان وب با یک تیم یا حداقل با طراحان و توسعه دهندگان دیگر، کار و همکاری می کنند. این بدین معنی هست که در بعضی موارد، در شغل خود با انتقاد های زیاد ی رو به رو خواهند شد. بعضی از این انتقاد ها رسمی و بعضی دیگر هم غیر رسمی خواهد بود.

بعضی اوقات، شما هدف انتقاد هستید و در زمان دیگر، شما دیگری را هدف انتقاد قرار میدهید. پس واقعا ضروری هست که بدانید چگونه این انتقاد ها را مدیریت کنید و در برابر آن عکس العمل مناسب نشان دهید ، و خودتان را در طول مدت این جلسات مشترک، به سمت درست هدایت کنید.

بررسی طرح ها به دید انتقادی خیلی خوب هست و فرصت آموزشی عالی برای شماست. مهم نیست که شما کدام طرف باشید، انتقاد کننده یا انتقاد شونده . در صورتی که این تحلیل به درستی و از روی اصول صورت گیرد فرصت بسیار خوبی برای همکاری کردن و یادگیری از دیگر طراحان و توسعه دهندگان وب است. بعضی از شرکت ها و کمپانی ها راهنما و دستورالعمل های مشخصی برای نقد یک طرح دارند. اما واقعا چه چیزهایی به عنوان قوانین نانوشته در تحلیل طرح های بزرگ اهمیت دارد؟

در مورد هر کدام از این قوانین با جزئیات صحبت خواهد شد اما در ابتدا کمی مقدمه چینی می کنم:

در زیر لیستی از ۱۰ قانون نانوشته( البته تا الان) که باید برای انجام نقد برای طرح بعدی خود در ذهن بسپارید ،صحبت می کنیم. این قوانین، قوانین عمومی در حین نقد اثر هست و از سمت دو طرف قضیه ( انتقاد کننده و انتقاد شونده) باید رعایت شود:

این نقد، در مورد شما نیست.
در هنگام تحلیل، احترام و صداقت را حفظ کنید.
در نقد، از لغات و عبارات بی معنی بپرهیزید.
در نقد، مقایسه باید در مقیاس کمی صورت گیرد.
در هنگام تحلیل، ویژه باشید.
درهنگام نقد، قوانین و اصول طراحی را بخاطر داشته باشید.
سعی کنید در هنگام تحلیل، رویکرد طرح و زمینه اصلی آن را درک کنید.
در هنگام تحلیل، بپرسید چرا.
در هنگام تحلیل، پیشنهاداتی را ارائه کنید.
در هنگام تحلیل، اهداف و مخاطبان را در نظر بگیرید.


اعلام سلب مسئولیت از عواقب منفی قوانین
قوانین گفته نشده در نقد طراحی سایتها قسمت 6
این بخش در واقع سلب مسئولیت از عواقب ناشی از نقد طرح، مطابق ۱۰ قانون پیشنهادی است.چون علاوه بر رعایت قوانین، موفقیت آمیز بودن تحلیل به شخصیت افرادی که از کار آنها انتقاد می شود نیز بستگی دارد.

علاوه بر رعایت ۱۰ قانون فوق یک قانون خیلی خیلی مهم برای موفقیت آمیز بودن جلسه های انتقادی وجود دارد که از رو ی عمد در این لیست قرار داده نشده و آن قانون مثبت بودن است. این قانون جزو قوانینی هست که از ذات مردم نشات می گیرد و شاید نتوان به قدر کافی روی این نکته ( مثبت بودن) تاکید کرد.حفظ نگرش مثبت و خوش بینی در حین جلسات انتقادی، باعث موفقیت آمیز بودن آن خواهد بود. اما اگر شما منفی گرایی را پیشه کنید حتی به مقدار کم در انجام این قوانین موفق نخواهید بود.

برای تمرین، تصاویر وب سایت هایی که الهام بخش هستند و توسط طراحان بزرگ انجام شده اند را به عنوان نمونه های انتخابی، می توانید تحلیل کنید.

است
۱- این نقد درباره شما نیست

خب این نقد حداقل نباید درباره شما باشد. اگر در هنگام تحلیل موضوع انتقاد شما باشید، نقد طرح با مشکل مواجه می شود. نقد یک طرح باید درباره خود طرح، محصول، اپلیکیشن وهر چیزی که شما برای پیاده سازی طرح، آزمایش کرده اید باشد یا می تواند در مورد چگونگی پیشرفت و بهبود طرح و تغییر طرح برای انتقال بهتر اهداف و احتیاجات پروژه باشد.

شما باید باید باید ( تاکید زیاد) هر گونه تعصب شخصی در مورد طراحان دیگر،مهارت هایشان، دانششان یا حتی قوانین شخصی نحوه طراحی شان را از موضوع مورد انتقاد حذف کنید.

نقد طرح باید در مورد شایستگی طرح باشد و نه از روی تعصب شخصی در مورد عناصر طرح یا محتوای آن. در صورتی که یک بخش یا عنصر استفاده شده در طرح بعد از آزمایش های مختلف تشخیص داده شده می تواند باقی بماند یااصلاح شود ، منتقد نباید از روی تعصب و غرور شخصی به ایراد گرفتن از آن عنصر یا بخش در طرح بپردازد . در صورتی که ایرادات گرفته شده، بیشتر از، شخص شمهست، باید بدانید که این نگرش منتقد، پیشرفت و موفقیت پروژه را نابود خواهد کرد. هست


هست
۳- از کلمات و عبارات بی معنی اجتناب کنید

قطعا باید گفت که در هنگام نقد یک طرح از لغات و عبارات بی معنی که بیشتر اوقات برای توصیف مسئله ای طبق عادت استفاده می کنیم، بپرهیزید. بهتر هست از توضیحات عمیق و با معنی به جای این عبارات مبهم و بی معنی مانند ” به قدر کافی تمیز نیست” یا” این باید جذاب تر شود” هستفاده کنیم. وقتی در مورد طرح صحبت می کنیم لغاتی مثل تمیز واقعا سلیقه ای، شخصی و ذهنی هستند و طراح را برای تغییردر جهت بهتر شدن آن، راهنمایی نمی کند. از عبارات با معنی تر و توصیفی برای مشخص تر کردن موضوع مورد انتقاد استفاده کنید. مثلا ” همه عناصر خیلی بهم نزدیک هستند که باعث ایجاد حس سردرگرمی و بهم ریختگی به کاربر میدهد” یا ” رنگ های هستفاده شده بهتر هست پر رنگ تر و شفاف تر باشند، این ممکن است به عدم وجود سلسله مراتب در طرح کمک کند.” خیلی توضیحات بهتری از ” تمیز” و ” جذاب” است. زیاد روی توضیحات خود در مورد اینکه چرا بعضی چیزا کاربردی هستند و بعضی دیگر نیستند، پافشاری نکنید.
اصول گفته نشده در نقد طراحی سایت قسمت 6
” هر چه اطلاعات بیشتر باشید ، بهتر است.”

است
۴- در تحلیل، مقایسه باید در مقیاس کم صورت گیرد.

این قوانین باید به دو صورت اجرا شود:
قوانین گفته نشده در نقد طراحی وب قسمت 2
طراح باید از مقایسه کارش با طراح های مشهور ، مرسوم و مد روز اجتناب کند زیرا این شیوه اصالت را از طرح می گیرد.
انتقاد کننده هم باید از مقایسه کار طراح با طرح های مشهور، مرسوم و مد روز اجتناب کند مگر اینکه طرح در رقابت با محصولی هست که شما آن را با طرح مقایسه کرده اید .
more info
اصول گفته نشده در نقد طراحی سایتها قسمت 2
مقایسه به سه دلیل خوب نیست:

مقایسه اکثر اوقات به عنوان انتقاد تند، برداشت میشود مخصوصا اگر طرح اصلا شباهتی به آن طرحی که با آن مقایسه شده هست را، نداشته باشد.
در هنگام مقایسه اطلاعات کمی برای یادگرفتن وجود دارد مگر اینکه مقایسه مشخص و مخصوص، به قدر کافی بدون منظور و معنی دار باشد.
شما در هنگام مقایسه برداشت خود را از طرح با دیگران به اشتراک می گذارید این کار باعث می شود طراح زمان و انرژی زیادی رای برای اجرای طرح صرف نکند.


  • آخرین ویرایش:-
shoe lifts
جمعه 6 بهمن 1396 08:50 ق.ظ
Genuinely no matter if someone doesn't understand after that its up
to other people that they will help, so here it takes place.
foot complaints
شنبه 18 شهریور 1396 01:59 ب.ظ
Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
Is it very difficult to set up your own blog? I'm
not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start.
Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it
How do you grow?
دوشنبه 30 مرداد 1396 06:40 ب.ظ
I think that what you published made a ton of sense.

But, what about this? suppose you typed a catchier title?
I ain't suggesting your information isn't solid., however what if you
added a title to maybe get a person's attention? I mean صبح بخیر -
قوانین گفته نشده در تحلیل طراحی وب قسمت 3 is
a little vanilla. You might look at Yahoo's front page and watch how they
create article headlines to grab people interested. You might add
a related video or a pic or two to grab people interested about what you've
got to say. In my opinion, it would bring your blog a
little livelier.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها